Podczas konferencji prasowej podsumowany został projekt edukacyjny, który był realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
W środę 20 października 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały podsumowane działania podejmowane w ramach realizacji projektu pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców gmin Związku Międzygminnego PRGOK poprzez realizację kampanii informacyjno – edukacyjnych oraz wyposażenie publicznych placówek dydaktycznych w środki techniczne ułatwiające segregację odpadów u źródła”. Całkowita wartość projektu to 456 979,75 złotych, a dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 314 980,11 złotych.
Realizacja projektu rozpoczęła się w 2018 roku. Pierwszym etapem było wyposażenie publicznych przedszkoli i szkół podstawowych w zestawy do segregacji odpadów. Przedszkola otrzymały torby do segregacji, kompostownik, zgniatarki do butelek i puszek oraz tablice informacyjne. Z kolei zestawy dla szkół dodatkowo zawierały pojemniki na odpady. Wartość zakupionego sprzętu to niemal 200 tysięcy złotych.
Uczniowie wzięli udział również w szkoleniach związanych z problematyką odpadową. Pierwszy cykl zajęć dotyczył prawidłowej segregacji. Drugim etapem były tzw. „zielone lekcje”, które na początku odbywały się w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a później, w związku z wprowadzeniem nauki on-line, przez internet.
W ramach realizacji projektu Związek Międzygminny PRGOK postawił na ścisłą współpracę ze szkołami podstawowymi. W każdym roku szkolnym, począwszy od 2018 roku, obejmowaliśmy swoim patronatem czternaście klas trzecich. Uczniowie realizowali dodatkowy program, w którym każdy miesiąc poświęcony był innej tematyce, na przykład w listopadzie rozmawialiśmy dlaczego palenie odpadów w domowym piecu jest szkodliwe, w grudniu poruszaliśmy temat plastiku, w styczniu temat papieru. Uczniowie spotykali się z pracownikiem Związku Międzygminnego, otrzymali również gadżety edukacyjne: chusty, książeczki edukacyjne i gry o tematyce odpadowej. Klasy patronackie sprawdziły się i postanowiliśmy kontynuować to przedsięwzięcie również w bieżącym roku szkolnym, mimo zakończenia projektu edukacyjnego.
Kolejnym zadaniem realizowanym ze środków unijnych był konkurs plastyczny pod tytułem „Przybij piątkę segregacji”. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym oraz do uczniów szkół podstawowych. Zadaniem było zaprojektowanie plakatu zachęcającego do segregacji odpadów i pokazującego korzyści z dbania o środowisko. Napłynęło kilkadziesiąt prac. Jury nie miało łatwej decyzji. Oceniana była nie tylko pomysłowość i estetyka wykonania, ale również zgodność z obowiązującymi zasadami segregacji. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach wiekowych.
Przeszkoliliśmy nie tylko najmłodszych mieszkańców Związku, ale również dorosłych. Szkolenia w sołectwach odbywały się w latach 2018 – 2019. Podczas spotkań przypominaliśmy mieszkańcom jakie odpady powinny trafiać do pojemników w poszczególnych kolorach oraz przypominaliśmy, że domowy piec nie jest miejscem, do którego powinny trafiać odpady. Podczas spotkań wywiązywała się żywa dyskusja, podczas której prowadzący spotkanie odpowiadał na pytania, wyjaśniał wątpliwości dotyczące segregacji.
Kolejny element projektu to uruchomienie platformy e-learningowej. Jest ona dostępna pod adresem edukacja.prgok.pl. Można tam sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji, a po zaliczeniu testu otrzymać specjalny certyfikat.
W ramach realizacji zadania, wydaliśmy 10 tysięcy sztuk ulotek pod tytułem „Przybij piątkę segregacji”. Ulotka zawiera nie tylko informacje na temat tego co powinno trafiać do pojemników, ale jest również szereg przydatnych porad dotyczących tego jak ustawić pojemnik w domu oraz dlaczego warto kompostować bioodpady. Ulotki rozdawane są mieszkańcom.
Dzięki podejmowanym działaniom zwiększyła się świadomość ekologiczna mieszkańców Związku, a szkoły i przedszkola zyskały praktyczne ekostacje, dzięki którym dzieci i młodzież mogą każdego dnia ćwiczyć prawidłowe nawyki dotyczące postępowania z odpadami.