W 2016 r. wprowadzono rywalizację gmin członkowskich pn. „Lider Segregacji PRGOK” nagradzając laureata konkursu za osiągnięcie najwyższego poziomu odzysku i recyklingu odpadów - surowców wtórnych zbieranych do niebieskiego, zielonego i żółtego pojemnika/worka na odpady komunalne.
Najwięcej w 2015r. w przeliczeniu na kilogramy przypadające na jednego mieszkańca selektywnie zebrała gmina Kaczory – 73 kg na rok przy średniej Związku wynoszącej 50 kg. Gratuluję – mówił Marek Tchórzka, przewodniczący Zgromadzenia Związku, wręczając puchar zwycięzcom podczas konferencji "Myślę... więc segreguję".
Ponadto w 2016 roku Związek Międzygminny prowadził edukację ekologiczną we wszystkich grupach wiekowych: od przedszkola, przez szkoły podstawowe, średnie, uczelnie (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - Piknik Techniczny), po Uniwersytet III Wieku i osoby niepełnosprawne.
Zrealizowano wydarzenia edukacyjne o zasięgu masowym:
Marsz dla Ziemi – ok. 1.000 os.
Konferencję dla dorosłych „Myślę, więc… segreguję” na temat prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a także na temat praw i obowiązków właścicieli nieruchomości – ok. 300 os.
Sprzątanie Świata na terenie PRGOK – 11.500 os.
Marsz Antysmogowy w Pile – ok. 1.500 os.
Inne działania edukacyjne zrealizowane w 2016r. to: spotkanie szkoleniowe z dziennikarzami (w tym konsultacja programu edukacyjnego PRGOK dla dorosłych) oraz Dzień bez Foliówki.
W roku 2016 Związek Międzygminny PRGOK wspólnie ze spółką GWDA Piła powołał do życia pierwsze w Polsce Repair Cafe – kawiarenkę z darmowymi naprawami, by ograniczać ilość wytwarzanych odpadów w gospodarstwach domowych.