Warto pamiętać, by w szale zakupów nie dać się naciągnąć i nie kupować wszystkiego jak leci. Podczas kompletowania wyprawki warto też pomyśleć o środowisku. Jak przygotować szkolną eko-wyprawkę? Podpowiadamy!
Pierwszy krok to przejrzenie przyborów, które zostały z poprzedniego roku szkolnego. Piórnik, linijka, cyrkiel czy nożyczki to przedmioty, które mogą posłużyć uczniowi przez kilka lat. Podobnie jak pojemnik na kanapki czy bidon na wodę. Nawet plecak może być wykorzystany w kolejnym roku szkolnym, wystarczy go tylko odświeżyć. Tym bardziej, że ostatnio edukacja odbywała się głównie zdalnie, więc plecaki i tornistry nie były zbyt często wykorzystywane. Wspólne przeglądnie przyborów szkolnych to więc ważny element edukacji: uczymy dzieci jak mądrze robić zakupy i gospodarować pieniędzmi oraz jak dbać o środowisko.
Gdy już wiemy jakie akcesoria musimy dokupić, czas wybrać się na zakupy. Warto stawiać na produkty dobrej jakości. Mogą być one droższe, ale za to posłużą dłużej. Unikajmy produktów jednorazowych, np. długopisów, lecz wybierajmy takie modele, do których można później dokupić wymienny wkład lub możemy samodzielnie uzupełnić je atramentem. Zwracajmy również uwagę na to z czego wykonane są przybory i wybierajmy te, które powstały z materiałów z recyklingu. Zeszyty czy notatniki wykonane z makulatury są nie tylko ekologiczne, ale też ładne.
Z kolei worek na kapcie czy buty sportowe możemy wykonać samodzielnie. Wykorzystać można do tego stare t-shirty, których już nie nosimy. W internecie można znaleźć filmiki pokazujące jak z ubrań wyczarować praktyczne torby i worki.
Dzięki mądrym i odpowiedzialnym zakupom zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również będziemy mieli wpływ na ochronę planety, która jest naszym wspólnym domem.