Niestety w okolicach dnia Wszystkich Świętych pojemniki na odpady na cmentarzach zapełniają się bardzo szybko starymi zniczami, wyblakłymi stroikami ze sztucznych kwiatów czy doniczkami z żywymi roślinami. To setki ton odpadów, które niestety nie nadają się do recyklingu. Przed 1 listopada warto więc zastanowić się jak połączyć pamięć o bliskich z troską o środowisko.
Nie zabieraj odpadów z cmentarza do domu
Po pierwsze: zarządca cmentarza jest zobowiązany do podpisania umowy z firmą, która odbierze odpady z cmentarza. W okresie od drugiej połowy października do połowy listopada może okazać się, że będzie potrzebna większa ilość pojemników, by pomieścić wszystkie odpady, o co powinien zadbać zarządca nekropolii. Czasami zdarza się, że względu na szybko zapełniające się pojemniki i wysokie koszty odbioru odpadów, zarządca cmentarza prosi mieszkańców, by zabrali swoje odpady i wyrzucili je do domowego pojemnika. Tego jednak robić nie wolno, odpady z cmentarza nie mogą trafić do pojemników na odpady zmieszane przy naszych nieruchomościach.
Przy kupowaniu zniczy i stoików warto kierować się zasadą: im mniej tym lepiej. Ilość zniczy i kwiatów na grobie nie jest wyznacznikiem naszej miłości i pamięci o bliskich. Za to minimalizm jest wyrazem troski o środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń.
Odpady z cmentarza: gdzie wyrzucić?
Odpady z cmentarza muszą trafić do pojemników na cmentarzu.
Co można zrobić, żeby odpadów było mniej?
Zamiast kupować znicz jednorazowy, warto zainwestować w nieco droższy znicz solarny. W ciągu dnia znicz będzie ładował się energią ze słońca, a gdy tylko się ściemni, lampka zaświeci się automatycznie. We dług zapewnień producentów, taki znicz może świecić nawet przez 3 lata.
Gdy jednak zdecydujemy się na tradycyjne znicze, wybierzmy te z wkładem sojowym. Taki wkład spala się dłużej niż zwykły wkład wypełniony parafiną. Gdy wkład się wypali, nie wyrzucajmy całego znicza, tylko uzupełnijmy go nowym wkładem.
Na wielu cmentarzach dostępne są specjalne regały do wymiany zniczy. Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. na cmentarzu komunalnym w Pile. Na regale można zostawić niepotrzebny już znicz, żeby ktoś inny mógł zabrać go do ponownego wykorzystania. Ważne, aby pozostawione znicze nie były zniszczone.
Z kolei zamiast kupować wiązanki ze sztucznych kwiatów, wybierzmy donice z żywymi roślinami. Gdy kwiaty zwiędną i je wyrzucimy, gdy trafią na składowisko, znacznie szybciej ulegną rozkładowi.