Wielu wykorzystuje wolne dni, by odświeżyć mieszkanie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, by nasz remont nie był uciążliwy dla środowiska.
Jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas szybkich remontów jest malowanie ścian. Przy wyborze farby należy zwracać uwagę nie tylko na kolor, ale również na to, czy farba nie będzie wydzielała toksycznych substancji podczas malowania i schnięcia oraz czy nie zawierają substancji uczulających. Jest to szczególnie ważne, gdy malujemy pokój dziecka. Pamiętajmy, że farby nie tylko mają wpływ na estetykę wnętrza, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie.
Ważne! Po skończonym malowaniu nie wyrzucajmy wiader po farbach do domowego pojemnika na odpady. Resztki farby, które znajdują się w opakowaniu są szkodliwe dla środowiska i muszą zostać w specjalny sposób zutylizowane. Wiaderka należy więc zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podobnie jak opakowania po lakierach, impregnatach czy rozpuszczalnikach. Więcej informacji o tym jakie odpady powinny trafić do PSZOK-u, można znaleźć na naszej stronie internetowej www.prgok.pl/pszok.
Jeśli w planach mamy przemeblowanie i zakup nowych elementów wyposażenia, nie wyrzucajmy od razu starych sprzętów czy mebli. Spróbujmy nadać im nowe życie. Jeżeli sprzęty są sprawne, a meble nie są zniszczone, to warto je sprzedać, wystawiając ogłoszenie na portalu sprzedażowym. Dzięki temu odzyskamy parę złotych, a na dodatek będzie mniej śmieci. Jeżeli jednak wyposażenie mieszkania nie nadaje się już do niczego, należy zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przypominamy: nie wolno wystawiać starych mebli czy urządzeń do altany śmietnikowej. To zwykłe zaśmiecanie miasta, za które można dostać mandat.