W uroczysrości uczestniczyli m.in. Hanna Grunt, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Bolesław Chwarścianek, Przewodniczący Zgromadzenia Związku, Bogdan Kopeć przedstawiciel Prezydenta Miasta Piły, Marek Andruszkiewicz, radny Rady Miasta Piły, członek Zgromadzenia Związku, Zygmunt Jasiecki, Przewodniczący Zarządu Związku, Małgorzata Sypuła, kierownik Działu Gospodarki Odpadami i Administracji, edukatorzy Adam i Romuald Burczykowie oraz laureaci konkursów wraz z opiekunami i rodzicami. Kampania pn. „Jestem asem segregacji” trwała od 2 marca a jej skala była rzeczywiście ogromna.
- Dysponując już pewnym doświadczeniem w zakresie edukacji odpadowej, doszliśmy do wniosku, że najważniejsze zadanie jakie przed nami stoi, to praca u podstaw, czyli kształtowanie właściwych zachowań już od najmłodszych lat – mówi Zygmunt Jasiecki, Przewodniczący Zarządu Związku. - Z jednej strony najłatwiej trafić do dzieci i młodzieży, z drugiej natomiast jest to ogromna i nieprzeceniona inwestycja w naszą przyszłość. Przyszłość społeczeństwa, które ma być bezodpadowe, które zamiast określenia „śmieci” będzie używać słowa „surowce”.
Działania edukacyjne PRGOK uzyskały dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Edukacja dzieci i młodzieży jest najskuteczniejsza, ponieważ jest to obiorca, który nie tylko przyjmuje informacje ale również z nich korzysta i przekazuje dalej, wpływając na swoje otoczenie dorosłych. Jeżeli chodzi o działania pilskiego Związku to bez wątpienia w skali województwa wielkopolskiego jest to jedyna akcja, która kierowana jest do tak szerokiego grona odbiorców – mówi Hanna Grunt, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Związek ze swoimi prelekcjami z zakresu segregacji odpadów, recyklingu, ograniczania odpadów w życiu codziennym trafił do wszystkich, blisko 200 placówek oświatowych. - Budującym jest fakt, że przedszkolaki a także uczniowie wszystkich poziomów szkół, bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w prelekcjach – mówi Romuald Burczyk z Business Communication Group. Z ich relacji wiemy też, że dla nich segregacja nie jest niczym trudnym a swoją wiedzą dzielą się z rodzicami. I o to właśnie chodzi, aby poprzez dzieci docierać też do dorosłych mieszkańców.
Cieszy również fakt, że dzieci i młodzież a także – co bardzo ważne - sami nauczyciele, oczekują kolejnych, tego typu, spotkań. - W naszej szkole, w zajęciach organizowanych przez PRGOK, uczestniczyli wszyscy nasi uczniowie – mówi Grażyna Wrzaszczak, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Mościskach, w gminie Wysoka. – Spotkania są ciekawe, a prowadzący świetnie nawiązują kontakt z dziećmi, mówią żywo, obrazowo i przekonująco. To bardzo cenna inicjatywa, ponieważ mamy informacje „z pierwszej ręki”. Kolejne spotkania ugruntowują wiedzę a także wnoszą nowe elementy, jak na przykład przetwarzanie czy odzysk surowców wtórnych.
Kampania edukacyjna PRGOK to nie tylko prelekcje w szkołach ale także inne działania. Każde dziecko otrzymuje poradnik segregacji odpadów, a każda placówka przedszkolna zestaw gier edukacyjnych z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Ponadto Związek zorganizował trzy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. - Zainteresowanie naszymi konkursami jest ogromne, zwłaszcza wśród dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych - mówi Agnieszka Matusiak, koordynatorka kampanii edukacyjnych PRGOK. - Tylko w bieżącej edycji wpłynęło do nas blisko 400 prac. Wiemy, że to m. in. ogromna zasługa nauczycieli, którzy na co dzień pracują z dziećmi i potrafią zachęcić je do kreatywnego działania. W tym miejscu pragniemy im bardzo serdecznie podziękować.
Koszt kampanii prowadzonej przez PRGOK w 2015 roku to 132.840 zł, z tego blisko 49% stanowi dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
KAMPANIA W LICZBACH
SPECJALNE PODZIĘKOWANIA PRGOK: Hanna Grunt, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Adam Burczyk i Romuald Burczyk, edukatorzy z Business Communication Group Sp. z o.o.
LAUREACI KONKURSÓW
Laureaci konkursu dla przedszkoli pt. „Odpadowy ekoludek - wyróżnienia: Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wlkp., Publiczne Przedszkole w Śmieszkowie, oddział w Śmieszkowie, Publiczne Przedszkole nr 18 im. Kubusia Puchatka w Pile, Gminne Przedszkole w Wieleniu, Publiczne Przedszkole nr 19 im. Misia Uszatka w Pile, Publiczne Przedszkole w Gębicach, oddział w Brzeźnie, Publiczne Przedszkole nr 15 w Pile, Publiczne Przedszkole w Kaczorach, Niepubliczne Przedszkole „Złota Rybka” w Pile, Publiczne Przedszkole w Morzewie, Publiczne Przedszkole w Głubczynie.
Laureaci konkursu rysunkowego pt. „Moja czysta okolica”; kategoria: klasy I – III 1 miejsce – Zuzanna Kaleta ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile, 2 miejsce – Klaudia Trojanowicz ze Szkoły Podstawowej w Skórce, 3 miejsce – Amelia Kijowska ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku. Wyróżnienia: Marta Bielawska ze Szkoły Podstawowej w Jastrowiu, Mikołaj Wylegała ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Górnym, Julia Kobza ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile, Hubert Królak ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią, Agata Ponicka ze Szkoły Podstawowej w Ujściu, Patrycja Tadych ze Szkoły Podstawowej w Bądeczu, Amelia Zaleska ze Szkoły Podstawowej w Okonku, Alan Puchała ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Czarnkowskiej, Liwiusz Frątczak z Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim Szkoła Podstawowa w Grabionnej, Liwia Frątczak ze Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim Szkoła Podstawowa w Grabionnej, Marta Wieczorek ze Szkoły Podstawowej w Gulczu, Tatiana Pacholska ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, Kinga Mrotek ze Szkoły Podstawowej w Dębówku Nowym; kategoria: klasy IV-VI 1 miejsce – Natalia Jessa z Zespołu Szkół nr 3 w Pile, 2 miejsce - Marta Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Ujściu, 3 miejsce - Przemysław Kowalski ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie. Wyróżnienia: Eryk Kozłowski ze Szkoły Podstawowej w Sarbii, Agnieszka Kolonista ze Szkoły Podstawowej w Gulczu, Patrycja Osajda ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu, Katarzyna Grygorcewicz ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp., Magdalena Niewiarowska ze Szkoły Podstawowej w Ujściu, Gabriela Kuchta ze Szkoły Podstawowej w Okonku, Wiktoria Mrotek ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią, Zofia Matulis ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Czarnkowskiej, Wiktoria Machowina ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp., Wiktoria Kupsik ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu, Bartosz Antoniewicz ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Dolnym, Weronika Ignacy ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej.
Laureaci konkursu fotograficznego pt. „Segregacja na co dzień – dobre praktyki”; kategoria: szkoły gimnazjalne - 1 miejsce – Karolina Hamulczuk z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Jastrowiu, 2 miejsce – Nikola Czyżykowska z Gimnazjum nr 4 w Pile, 3 miejsce – Martyna Stachera z Gimnazjum w Ujściu. Wyróżnienia: Wiktoria Fabjańska z Zespołu Szkół nr 2 w Pile, Edyta Wieczorek i Kinga Paszkiewicz z Młodzieżowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Jastrowiu, Filip Sadowski z Publicznego Gimnazjum w Jastrowiu, Mateusz Zawileński z Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp., Aleksandra Maria Oto z Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp., Krzysztof Matz z Zespołu Szkół Publiczne Gimnazjum w Gębicach, Patrycja Małecka z Zespołu Szkół Publiczne Gimnazjum w Gębicach, Joanna Koczenasz z Zespołu Szkół Samorządowych w Sypniewie, Maciej Buganik z Gimnazjum w Ujściu, Dawid Gruszka z Gimnazjum w Wysokiej, Zuzanna Łobos z Gimnazjum nr 5 w Pile; kategoria: szkoły ponadgimnazjalne 1 miejsce - Natalia Olejniczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile, 2 miejsce – Dawid Taterka z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, 3 miejsce – Paulina Rozalia Błauciak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile.
Agnieszka Matusiak (PRGOK)